Město Mirotice
městoMirotice

Socha sv. Jana Nepomuckého

Barokní pískovcová socha sv. Jana Nepomuckého v tradičním zobrazení stojícího světce umístěná na architektonizovaném žulovém podstavci je datována do 18. století.

Na originálním kamenném podstavci se nachází taktéž původní barokní socha sv. Jana Nepomuckého v tradičním zobrazení. Socha je umístěna v řadě stromů před čp. 10. Památková ochrana se vztahuje na sochu bez pozemku. Pískovcová socha Sv. Jana Nepomuckého stojí s mírně nakročenou pravou nohou, hlavu sklání nad krucifixem, který spočívá na pravé ruce a jeho dřík přidržuje v dolní Části ruka levá. Světec je mladého vzhledu a klidného výrazu ve tváři, na zvlněných vlasech má biret, bradu pokrývá krátce přistřižený zvlněný vous. Na sobě má almuci, pod ní rochetu ukončenou krajkou a kleriku. Kolem hlavy kovová svatozář s pěti pěticípými hvězdičkami. Žulový podstavec je vázovitého tvaru, ukončený římsou. Do přední části římsy je ukotven zbytek kovového držáku na lucernu. Na přední straně podstavce je latinský a český nápis: „S Joanes Nepomucene O. P. N. Ne nam, Pane, ale Jmcnu twemu dej slawu.“ (Zkratka „O. P. N.“ znamená Ora pro nobis, tj. modli se za nás.) Na spodní části podstavce je vyryto: „Přestaven 1866.“ Podstavec spočívá na dvou stupních.

Datum vložení: 18. 7. 2022 9:43
Datum poslední aktualizace: 18. 7. 2022 9:43